Çiroz

Deniz emekçileri, rüzgarı ve güneşi bol İstanbul sahillerinde, hatta mahalle aralarında, ince çıtaları çakıp kurdukları sergilerde, uskumruları tuzlayıp, sırt sırta gelecek şekilde kuyruklarından ikişer ikişer bağlayıp, kurutur, Çiroz yaparlardı. Ancak 10 yılı aşkın zamandır uskumru bu kıyılara uğramaz oldu. Çiroz'un has lezzetinden vazgeçemeyen bizler ise Çiroz yaparken Norveç Uskumrusu kullanıyoruz. Böylece size de bu lezzeti ornijal tadına en yakın haliyle sunmaya çalışıyoruz..

 

 

Girit Ezme 

Girit ezme adıyla yapılan onlarca versiyonu var. Bizim usulde ise beyaz peynir, antep fıstığı, ceviz, sızma zeytinyağı gibi üst düzey malzemeler kullanıyoruz..

 

 

Topik

Anadolu Ermeni mutfağının bu özel yemeğinin tarifi Yedikuleli Takuhi Tovmasyan Hanımefendi'ye ait. Tovmasyan'ın anı-yemek kitabı "Sofranız Şen Olsun" kitabında yer alan tariften yaptığımız mezemizi bizzat Takuhi Hanım da tadarak onayladı..

Tüketim Tavsiyesi: Topik'i kavanozdan çıkartıp üzerindeki koruyucu filmi alt tarafından çözerek açın, servis etmek istediğiniz tabağa Topik'i ters çevirip yavaşça bırakınız. Toz tarçın serperek servis ediniz.

 

 

KURU DOMATES LEVREK DOLMA

Roma'daki bir semt pazarından keşfedip uyarladığımız bu mezemiz de yıllardır en sevilen ve taklit edilenlerden. Bu mezeyi geliştirip konserve ton balığı yerine lezzetlendiricilerle kavurduğumuz levrekleri bir iç harcı ile zenginleştirdik..

Tüketim Tavsiyesi: Servis etmeden önce çok az zeytinyağını üzerinde gezdirmeniz tavsiye edilir. 

Not: Üründe bulunan çöp şiş nedeniyle küçük çocukların tüketimine uygun değildir. Lütfen çöp şişi çıkartarak tüketiniz.

 

 

VİŞNE TURŞUSU

Dalından yeni koparılmış vişneler sapı ile birlikte iyi su, iyi sirke, tuz ve kereviz eklenerek klasik yöntemle yapılır..

Her yıl Temmuz ve Ağustos ayında hasat edilen vişnelerden sınırlı miktarda üretilmektedir.

 

 

LEVREK MARİN(hardallı)

Şerit halinde dilimlenmiş levrek filetoları limon suyu ve elma sirkesinin asidi ile "piştikten" sonra dört çeşit hardal karışımında bekletilir. Dörtlü hardal sos balık etinin içine işledikten sonra servis edilir..

 

 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR